Historie židenického školství - Městská část Brno-Židenice

Městská část Brno-Židenice

Historie židenického školství

Židenické školství:  

má bohatou historii. Mělo výrazný vliv na počešťování města Brna v období do vzniku samostatného čs. státu 1918, na rozvoj Židenic a Juliánova v meziválečném období. Absolventy židenických a juliánovských škol jsou např. akad. malíř Antonín Volejníček, známé herečky Eva Hlobilová, Vlasta Matulová, Dáša Veškrnová, mnozí lékaři, pedagogové, vědci a další významné osobnosti. Židenické školství od svých počátků v 2. polovině 19. století stmelovalo zájmy a úsilí představitelů obce, společenských organizací, živnostníků a podnikatelů, všech vrstev obyvatelstva. Na židenických a juliánovských školách působili vynikající pedagogové, kteří se výrazně zasloužili o povznesení obce a zapsali se do její historie. První z nich byl Martin Zaháněl, který za svou mimořádnou veřejnou a pedagogickou činnost dostal jako jediný český učitel na Moravě vyznamenání císaře Františka Josefa I. v roce 1890 - stříbrný záslužný kříž s korunou. Významný byl i Josef Mrkos, jehož jméno nese jedna z židenických ulic, a mnoho dalších, o nichž by mohla být napsána zvláštní čestná kniha. 

O židenické školství se významně zasloužil Krejcarový spolek, který zde působil téměř 70 let. Pomáhal zejména zakládat první mateřské školy již před sto lety, zajišťoval učební pomůcky a školní potřeby pro žáky ze sociálně slabších rodin i jejich ošacení.

První česká škola v Židenicích:

Byla i pro děti z Juliánova a byla zřízena v domě č. 27 na původní Staré osadě, kde začal vyučovat Martin Zaháněl dne 31. března 1873 ve stavení, které bylo zakoupeno obecním zastupitelstvem za 6850 zl. Byly v něm byty pro učitele, ze stodoly a v přístavku byly zřízeny dvě učebny pro 180 dětí. Tento objekt byl asanován s celou původní Starou osadou.

Druhá (provizorní) škola byla zřízena v Juliánově na tehdejší Staré osadě č. 35 (u kapličky v prostoru dnešní Vančurovy ulice) pro školní rok 1887/88. Vyučovalo se v ní 2 roky. Jejím správcem byl Karel Zaháněl, syn Martina Zaháněla.

První nová školní budova v Židenicích:

Byla postavena, otevřena a posvěcena 18. září 1888 "V Oulehlách" (dnes ulice Filipínského). Její otevření bylo velkolepou slavností, spojenou s oslavami 40. letého panování císaře Františka Josefa I. za účasti mnoha hostí ze školních úřadů, pedagogů vyšších škol z Brna, Ivančic, Letovic a jiných měst, duchovních a početného obyvatelstva. Obřad svěcení vykonal P. Frant. Maršovský z Brna. Památní list na zvláštním pergamenu, podepsaný všemi hodnostáři, byl vložen do skleněné nádoby, zatmelen a vsazen do zdi vpravo v hlavní síni. Starosta Josef Potácel na to místo připevnil mramorovou desku. Škola slouží školním účelům dodnes. Je však značně zchátralá a její oprava si vyžádá miliónové náklady.

První školní budova v Juliánově:

Dnes Jamborova 61, byla postavena a slavnostně otevřena dne 15. září 1889. Její otevření bylo spojeno s oslavami 100. výročí založení obce a bylo rovněž velkou společenskou událostí. Na její postavení a vybavení přispělo mnoho občanů. Prvním nadučitelem byl Edmund Richter. Škola prošla několika přestavbami. Před ní stával kříž, který byl odstraněn v 50. letech při rekonstrukci ulice a byl umístěn za kostelem sv. Cyrila a Metoděje.

Další škola byla postavena a otevřena 3. září 1893 na Táborské 157. Pozdějšími nadstavbami a přístavbami do ulice Stejskalovy a Táborské k trati nabyla nynější podoby. Také tato škola má bohatou historii. Jeden rok na ní učil i Karel Höger, pozdější významný český divadelní a filmový herec. V současné době je filiálkou základní školy Kamenáčky 4. V budově je umístěna také mateřská škola.

V roce 1905 byla v poschodí umístěna i německá soukromá škola, kterou obec převzala do své správy jako podmínku pro zřízení české měšťanské školy v Židenicích.

V letech 1902 - 1904 byla postavena další nová škola v Juliánově na Táborské 1. V budově je t.č. umístěna mateřská škola. Od roku 1997 by měla sloužit jako školní družina pro ZŠ Kamenáčky 4.

Mateřské školy

Začaly v naší městské části vznikat již koncem 19. století ve snaze ubránit český jazyk v Židenicích, Juliánově a Nových Černovicích před germanizací. V r. 1890 si Němci zřídili mateřskou školu německou v budově na Táborské 20 (nyní 126) jako přípravku pro německou soukromou školu.

První česká MŠ:

byla otevřena 30. září 1891 v domě Františka Potácela na Táborské 147. Druhá MŠ byla otevřena 1893 na dnešní Jamborově 63 (vedle tehdejší obecné školy), další na Staré osadě v r. 1894, v r. 1896 na tehdejší Schillerově ul. , která patřila do Nových Černovic. Postupně přibývaly další české MŠ péčí obecní správy a Krejcarového spolku v Židenicích.